Vďaka tomuto získate energiu

Každá úloha v rámci dňa vyžaduje energiu. Niekedy ju jednoducho človek nemá. Príčin je mnoho. Od stresu po nedobré životné okolnosti. V tomto článku sa pozrieme na to, ako dokážete sami načerpať energiu vďaka uvedomeniu si nesprávnych návykov.

 1. Spravte si každých 30 minút počas práce krátku prestávku
  Postavte sa zo stoličky a trochu ponaťahujte, napite sa, popremýšľajte nad ďalšími úlohami, ktoré Vás čakajú.
 2. Dodržiavajte pravidelný pitný režim.
  Nejde len o dobrú radu odborníkov, ale o fakt. Dajte si záležať na prísune čistej vody, nie sladených minerálok, kofoly alebo piva. Každá zložka naviac zväčša nedobre vplýva na Vašu energiu.
 3. Obmedzte alkohol
  Nie každý pije alkohol iba v piatok večer, alebo na oslave kedy sa mu zo slušnosti nevyhne. Ak si zvyknete vypiť počas dňa, kedy máte povinnosti myslite na to, že Vás alkohol utlmuje. Prichádzate o mnoho energie, ktorú môžete využiť efektívnejšie.
 4. Jedzte pravidelne
  Pravidelné stravovanie v menších množstvách toľko nezaťažuje telo ako 3 veľké jedlá za deň. Získate viac energie počas celého dňa. Zároveň myslite na neskorú večeru. Ak zaťažíte telo pred spaním, sústredí sa na trávenie.
  V prípade, že máte možnosť vybrať si jedlo, uprednostnite to s nižším glykemickým indexom. Cukry, ktoré obsahuje sa rozkladajú dlhšiu dobu. Energiu získavate priebežne. Dobrou voľbou sú napríklad rôzne orechy.
 5. Nabuďte sa kofeínom
  Káva nabudí každého. Netreba to s ňou však preháňať. 2-3 šálky kvalitnej kávy denne Vás preberú a často pomôžu prebudiť kreativitu.
 6. Zvážte dĺžku spánku
  Nie je efektívne spať veľa, ani príliš málo. Svoj režim poznáte. Ak spíte primnoho, ste často krát unavenejší ako pri stredne dlhom spánku. Skúste si čas spánku znížiť, tým že pôjdete spať skôr a ráno rovnako skôr vstať. Ak budete cítiť, že máte spánku nedostatok, predĺžte si spánok o pol hodiny. U každého je množstvo spánku individuálne 🙂
 7. Žite aktívne
  Nájdite aktivitu, ktorú budete vykonávať s radosťou. U mnohých účinkuje beh. Začnite postupne od menšej záťaže po väčšiu. Spomínaný beh Vás prvých pár krát unaví. Telo si po čase zvykne, po aktivite budete mať viac energie a dobrý pocit. V spojení so skorším vstávaním je beh ideálnym začiatkom dňa.
 8. Relaxujte
  Nájdite si čas sami pre seba. Je jedno či ide o šport, masáž, wellness, jogu, čítanie knihy, alebo prechádzku so psíkom. Tieto aktivity Vám pomôžu odbúrať stres a nepohodu v podvedomí.

Najdôležitejšie je prijať zodpovednosť za to čo robíte. Vždy sa nájde výhovorka typu „už som starý“, „budem unavený“, „nemám na to čas“, „potrebujem veľa spánku“. Je na Vás, či sa problémom postavíte čelom alebo utečiete 🙂