Správnym sedením k zdravej chrbtici

Problémy s chrbticou väčšinou súvisia s nedostatkom pohybu, respektíve zlým držaním teda. Počas dňa väčšinou v práci presedíte mnoho času v rovnakej polohe. Zrátajte si presedené hodiny v priebehu týždňa, mesiaca, roku…. Áno, je to mnoho času. Preto je vhodné chrbticu zbytočne nezaťažovať nevhodnou polohou pri sedení a telu dopriať tie správne pohyby. Či už v rámci cvičenia, alebo masáže.

Poďme sa pozrieť na to, ako si zvoliť správnu polohu pri sedení na stoličke. Istotne Vás ako prvé napadlo sedieť vzpriamene. Spomínate si správne, držaním chrbta v uhle 90° dostávajú chrbtové svaly zabrať, vhodný je taktiež uhol medzi sedadlom a chrbticou do 110°.

U mužov je obľúbený sed na široko. Nohy sú široko rozkročené a chodidlá položené celou plochou na zemi. Chrbticu jednoducho vystriete a natiahnete sa trochu do výšky. Ušetríte si tak driekové platničky.

Pri voľbe polohy neseďte zbytočne vpredu. Efektívne je posadiť sa na celú plochu sedadla stoličky, samozrejme tak aby Vás do podkolennej časti netlačilo sedadlo. Chrbát už len jednoducho opriete o anatomicky tvarované operadlo, uvoľníte šiju a ramená.

Ak máte možnosť zaobstarať si na pracovisko takzvanú fit loptu, rozhodne odporúčame. Vďaka svojmu tvaru Vás doslova núti sedieť v správnej polohe a neskĺznuť 🙂 Už len stredne rozkročiť nohy a vyrovnať chrbticu. Ak obľubujete turecký sed, tiež nespravíte chybu pri jeho využití.

Vua la, už si len vybrať ten pravý spôsob. Zo začiatku sa koncentrujte na správne držanie tela. Časom sa Vám správne držanie tela dostane pod kožu a stane sa zvykom. Ani sa nenazdáte a budete sedieť správne 🙂

V akejkoľvek polohe však človek nevydrží sedieť celý deň. Z našej skúsenosti je maximum 2 hodiny. Ak Vám je po určitom čase daná poloha nepohodlná, zdvihnite sa na pár minútiek, prejdite sa po pracovisko a trošku rozcvičte. Fajn nápad je i prejdenie sa po schodisku, cvičenie s anti stresovou hmotou, alebo iné formy cvičenia.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt sm system

Ak však v práci nemáte možnosť pohybu počas pracovnej doby, môžete využiť vhodnú masáž, v lepšom prípade zároveň začať cvičiť vo voľnom čase. Jedným z účinných cvikov pre zdravú chrbticu je cvičenie zvané SM Systém. V krátkosti povedané, ide o cvičenie špeciálnymi lanami. Vďaka cvikom SM Systému navrhnutého MUDr. Richardom Smíšekom sa chrbtica dostane opäť do prirodzenej polohy a bolesti zmiznú. Viac si o tomto cvičení povieme v ďalšom článku orientovanom iba na SM Systém. SM Systém môžete cvičiť i v salóne Namaste 🙂