Serotonín

Sérotonín

Ďalší z radu zaujímavých hormónov v našom tele je sérotonín. Prezýva sa aj hormón pohody a šťastia, pretože je zásadný pre dobrú psychickú kondíciu. Tento hormón zohráva dôležitú úlohu aj v pocite zamilovanosti.

Na čo všetko vplýva

Sérotonín vplýva hlavne na našu centrálnu nervovú sústavu. Ovplyvňuje náladu a emócie, zmierňuje depresívne nálady, pocity úzkosti či agresivitu. Okrem toho má vplyv aj na spánok a tráviacu sústavu –  reguluje trávenie, zlepšuje pohyb čriev a podporuje chuť do jedla.

Keď v tele chýba

Nízke hladiny hormónu šťastia vedú k nepríjemným výkyvom nálad, intenzívnejšiemu prežívaniu stresu, vyššiemu riziku úzkosti a depresie, ako aj k prejavom agresivity. Taktiež človek s nízkou hladinou sérotonínu silnejšie prežíva bolesť.

Keď zvýšime hladinu tohto hormónu v našom tele, môže sa to prejaviť v zlepšení a posilnení našich duševných procesov, výkonnosti či motivácie.

Ako zvýšiť hladinu sérotonínu stravou

Pri vážnych stavoch, ako sú depresie, sa často podávajú antidepresíva, ktorých úlohou je práve zabezpečiť zvýšenie hladín sérotonínu.

Našťastie, sú aj iné prirodzenejšie metódy. V prvom rade je potrebné pozrieť sa na svoju stravu a obsah tryptofánu v jedálničku. Tryptofán je aminokyselina, z ktorej telo tvorí sérotonín.

Medzi potraviny, ktoré sú dobrým zdrojom tryptofánu, patria vajíčka, morčacie mäso, mliečne výrobky, všetky druhy chudého mäsa, losos, ananás, tofu, orechy a semienka.

Pomôže tiež kvalitná horká čokoláda s vysokým podielom kakaa, kurkuma, zelený čaj a potraviny bohaté na vitamíny skupiny B ako aj dostatok horčíka v strave.

Nesmieme zabudnúť ani na zelené potraviny – zelený jačmeň a chlorellu. Tie prospievajú aj mikrobiómu v črevnom prostredí, ktoré je pre správnu tvorbu hormónu šťastia zásadné (v črevách sa tvorí až okolo 90% sérotonínu).

Ďalšie spôsoby, ako podporiť tvorbu sérotonínu

Okrem potravín si môžeme pomôcť zvýšiť hladinu hormónu šťastia aj masážou, meditáciami, pobytom na slniečku či športovaním. Pri všetkých týchto aktivitách dochádza k zlepšeniu nálady vďaka zvýšenej hladine sérotonínu.