Naštartujte svoju imunitu – Jarné tipy

Dlho sa jar neozývala, svoj príchod však konečne oznámila mimoriadne teplým počasím. Zmena počasia výrazne pôsobí na naše telo, ktoré si opäť musí zvyknúť na príjemné slnečné lúče a teplejší vzduch. Jarné počasie býva často zradné, telo je omnoho náchylnejšie na nachladnutie a iné civilizačné choroby.

Niekedy sa reakcii na zmenu ročného obdobia zima/jar vraví i jarná únava. V článku sa pozrieme na to ako ju prekonať a byť plný energie 🙂

Veľká energetická zmena

Je to práve jar, kedy telo pociťuje veľkú zmenu. Mení sa predsa i čas zo zimného na letný. Mnoho ľudí má i z tohoto jednoduchého dôvodu pocit nedostatku spánku a zvýšenej únavy.

Viac pohybu

Znie to možno šialene, no i v prípade nedostatku energie je najlepšou obranou útok. Poviete si, že nemáte dostatok energie na vykonávanie činností, ktoré by ste mali vykonať. Rozumiem Vám, je to typická ľudská vlastnosť.

V skutočnosti má človek energiu na všetko, čo si v hlave presadí ako správne. Proti jarnej únave skvelo pôsobí pohyb aspoň pol hodinky denne. Je v princípe jedno, či zájdete do fitka, ponaťahujete sa doma pri opatrovaní detí, zacvičíte jogu, alebo si pôjdete zabehať. Najlepšie je aktivity kombinovať.

Samotný moment, kedy niečo pre seba spravíte Vám dodá mnoho energie. Z pohybu sa naviac dostaví pri pravidelnosti pozitívny pocit a vyššia vytrvalosť. Má fyzický i psychologický vplyv na únavu i Vaše zdravie.

Pozor na stravu a zlozvyky

Často hľadáme chybu tam kde nie je. V tomto období prirodzene zvádzame vinu na jar. Dajte si však otázku, robíte veci ktoré Vás o energiu oberajú, alebo za to môže zmena ročného obdobia, posun času…?

Ak ste odpovedali nie, úprimne Vás obdivujem 🙂

Na očistu je skvelé obdobie po Veľkej noci. Sviatky už boli a nič Vám nebráni v ceste za energiou. Je len na Vás, ako si dáte na jedlo a zlozvyky pozor.

Nadmerné prejedanie sa zaťažuje telo, čím prichádzate o veľkú časť energie. Je to rovnaké, ako keď sa najete a chcete si ísť rovno zacvičiť. Telo jednoducho sústredí mnoho energie na trávenie a na Vami vykonávanú aktivitu jej mnoho neostane.

Čínska štúdia – ako vplýva strava na naše zdravie.

K faktorom, ktoré zbytočne telo zaťažujú patrí i alkohol a cigarety. Odporúčame sa im preto aspoň v rámci zopár týždennej jarnej regenerácie vyhnúť. Už po týždni sa ráno prebudíte plný energie, miesto pocitu kostlivca.

Dlhší spánok

Spánok je snáď najdôležitejšou časťou dňa. Ak sa zle vyspíte, má to vážny dopad na priebeh celého dňa. Jednoducho podnecuje Vašu náladu.

Na jar je dobré telo počúvnuť a dopriať si reálne viac spánku. Dajte si pozor na to, aby ste nespali príliš dlho. Ideálne je v jarnom období spať 6-8hodín. Ak Vám však práca, rodina alebo iné okolnosti nedovoľujú mať v noci súvislý kvalitný spánok,  po ktorom sa cítite skutočne odpočinutý, nevadí. V priebehu dňa si spravte pre seba zopár prestávok a jednoducho si buď zdriemnite na pol hodinku, prečítajte knihu, alebo si pustite relaxačnú hudbu. Efektívne tak dobijete baterky 🙂