Moxovanie

Moxovanie

Moxovanie patrí medzi liečebné metódy tradičnej čínskej medicíny. Využíva sa pri ňom teplo, ktoré sa získava pomalým horením zmesi byliniek. Je to bezbolestná a príjemná metóda, ktorá môže výrazne podporiť naše zdravie.

Názov moxa v preklade znamená spálená bylina.

Ako moxovanie prebieha

Na moxovanie sa používajú takzvané moxy, ktoré na prvý pohľad pripomínajú cigary. Vyrábajú sa z bylinky s názvom palina, ktorá má množstvo pozitívnych účinkov na zdravie. Existujú však aj iné druhy moxy.

Pomocou zapálenej moxy sa zahrievajú akupunktúrne body na tele a dodáva sa tak energia a teplo tam, kde  chýba.

Účinky moxovania

Moxovanie má pre telo blahodarné účinky. Podporuje krvný obeh, odstraňuje z tela chlad a bolesť. Posilňuje tiež obranné funkcie organizmu, takže človek tak ľahko neochorie. Pravidelným a dlhoročným moxovaním si teda človek udržiava silnú imunitu  a podľa viacerých výskumov si predlžuje život.

Pre ženy má moxovanie význam aj v úprave menštruačného cyklu. Ďalej pôsobí na tlmenie zápalových procesov v tele a prispieva k vylučovaniu endorfínov, teda hormónov šťastia.

Táto metóda prispieva k zlepšeniu chronických problémov s prínosovými dutinami, bolesťami hlavy a migrénami. Ďalej podporuje zdravie priedušiek a pľúc (spôsobených chladom). 

Medzi ďalšie skvelé účinky moxovania patria:

– posilnenie obličiek a močového mechúra

– podpora trávenia

– pomoc pri únavovom syndróme

– podpora regenerácie po ochoreniach