Hormóny

Hormóny v našom tele

Hormóny sú chemické látky, ktoré riadia rôzne funkcie v našom tele. Vďaka hormónom sa krvou prenášajú signály do jednotlivých orgánov a tkanív, čím sa riadia rozličné procesy v organizme. Hormóny sú pre naše zdravie a život nevyhnutné. 

Existuje veľmi veľa hormónov. O tých najdôležitejších sme pre vás pripravili sériu článkov. 

Kortizol

Kortizol – hormón, ktorý mnohí poznajú hlavne pod prezývkou „stresový hormón“. Vytvára sa v kôre nadobličiek a vylučuje sa v reakcii na stresové situácie, aby nám ich pomohol zvládnuť. 

K vyplaveniu kortizolu dochádza v situáciách, ako je psychická trauma, emočný stres, rôzne úrazy, infekcie ale aj nedostatok spánku alebo nadmerná fyzická záťaž. Krátkodobé pôsobenie stresu nemá na zdravie výrazný negatívny efekt. Problémom však je, že v dnešnej dobe sme stresu vystavení takmer neustále, čo sa prejavuje aj dlhodobým zvýšením hladiny kortizolu.  

Následky dlhodobo zvýšenej hladiny kortizolu

Následkami dlhodobo zvýšenej hladiny stresového hormónu sú potom zvýšená únava, vysoký krvný tlak, pokles libida, podráždenosť, poruchy koncentrácie či náchylnosť na depresie. Zvýšený kortizol sa môže prejaviť aj vo forme priberania, hlavne v oblasti pása a tváre, zhoršeného stavu pokožky (výskyt akné, horšie hojenie rán a podobne). U žien býva prejavom aj nepravidelný menštruačný cyklus. 

Keď je ho nedostatok

Nielen zvýšená hladina kortizolu, ale aj jeho nedostatok (zvyčajne spôsobený nejakým ochorením),  dokáže narobiť problémy. Ľudia, ktorým sa netvorí dostatok kortizolu, spravidla zle znášajú záťažové situácie, bývajú výrazne unavení, objaviť sa môže aj strata chuti do jedla, chudnutie a slabosť svalov. Medzi ďalšie príznaky patria nízky krvný tlak, znížená hladina cukru v krvi, bolesti brucha a kĺbov. 

Ako udržať kortizol v norme

Aj keď to môže znieť ako neustále opakovaná fráza, zníženie stresu v našom živote je hlavným spôsobom, ako udržiavať kortizol v tých správnych hladinách. Preto nezabúdajme na pravidelnú relaxáciu, pohyb či meditáciu alebo akékoľvek iné metódy, ktoré prispejú k zníženiu stresu v našom živote. Pracujme na tom, aby sme si vedeli udržať pokojnú myseľ a doprajme si dostatok kvalitného spánku.

Medzi  hlavné príčiny chronického zvýšenia hladiny kortizolu však patrí aj nedostatok mikroživín v strave. Pomôcť môžu zelené potraviny, ktoré sa okrem iného podieľajú aj na úprave hormonálneho systému. 

Ďalšie potraviny odporúčané ako prevencia zvýšených hladín kortizolu sú: horká čokoláda s vysokým obsahom kakaa, banány, jogurty s probiotickými kultúrami, kyslá kapusta, rybí olej. 

Pitie dostatočného množstva vody  tiež pomáha udržiavať nižšie hladiny kortizolu.