Cvičenie pre zdravú chrbticu – SM Systém

SM Systém je cvičenie objavené českým fyzioterapeutom MUDr. Smíškom. Vďaka dlhoročným skúsenostiam sa p. Smíškovi podarilo vytvoriť systém cvičení, ktoré aktivujú svaly v celom tele tak, že vytvoria špirálu. Aktívne svalové partie tvoriace špirálu poskytujú telu stabilitu, pričom sú so správnou dávkou koncentrácie pohyby správne koordinované.

Svalstvo je vďaka dôkladne premysleným pohybom vychádzajúcim z fyziológie posilnené najmä v okolí chrbtice. Aktivuje sa tak tzv. svalový korzet, ktorý chrbticu dostáva do správnej polohy a chráni pred degeneráciou.

Každé jedno z 12 cvičení v rámci SM Systému má svoj význam. Pravidelné cvičenie uvoľňuje platničky a nezaťažuje kĺby ako silové cvičenia. Naopak pomáha ich uvoľneniu a správnej činnosti. Bolesti chrbta nastávajú pri zvýšenom tlaku na nervové zakončenia. Pravidelné cvičenie pomáha tento tlak značne znížiť a bolesť tak ustúpi 🙂

Čo potrebujem k cvičeniu?

Potrebné náštroje pre cvičenie SM Systému záležia od cvikov, ktoré budete cvičiť. Niektoré cviky sa cvičia i s podložkou, respektíve opornými tyčami, ktoré Vám pri cvičení pomôžu. Pre začiatok Vám však úplne postačí iba špeciálne lano SM Systém, ktoré môžete vidieť na obrázku.

Cvičenia SM Systému je potrebné vykonávať pod odborným dohľadom, nakoľko si nesprávnym cvičením môžete i uškodiť. Lepšiu predstavu o komplexnosti tejto sústavy cvičení Vám poskytne nižšie uvedené video. Jednotlivé cviky si predstavíme v nasledujúcich článkoch.

Ak máte akékoľvek nezodpovedané otázky, ktoré tento článok neobsiahol, neváhajte sa spýtať pani Dagmar. Rada Vám poradí 🙂