Otužovanie a dýchanie

Otužovanie a dýchanie – ako vplývajú na naše zdravie?

Všetci vieme, že pre naše zdravie je veľmi dôležitá strava a pravidelný pohyb. No sú aj iné spôsoby, ako podporovať naše telo a udržiavať ho v dobrej kondícii. Napríklad pomocou otužovania a správneho dýchania.

Týmto oblastiam sa v posledných rokoch dostalo veľkej pozornosti  vďaka Wim Hofovi, ktorý je známy tiež ako Ľadový muž. Ide o vytrvalostného športovca a dobrodruha, ktorý dokáže odolávať extrémnym teplotám. K jeho úspechom patrí napríklad výstup na Mount Everest v krátkych nohaviciach a topánkach, či zabehnutie polmaratónu severne od polárneho kruhu naboso a v šortkách a mnoho ďalších. Jednoducho, svojimi výkonmi ukazuje, čoho je naše telo schopné, keď ho budeme správne viesť. Nejde o to, aby sme aj my prekonávali extrémne teploty, ide skôr o nastavenie mysle. Metóda Wim Hofa (otužovanie a dýchanie, plus práca s mysľou) učí, že naše telo dokáže všetko, čo mu dovolí myseľ.

Otužovanie

Naši predkovia boli bežne vystavení chladu a ich organizmus dokázal lepšie zvládať rôzne situácie. Dnešný človek je však „rozmaznaný“ a žijeme si až v príliš veľkom pohodlí a teple. Aby sme podporili zdravie, je dobré zaradiť do svojho života otužovanie.

Niektorí pokročilí nadšenci Wim Hofovej metódy si doprajú pravidelný pobyt v kadi s ľadom. Spočiatku vám však stačí aj 15 sekúnd ľadovej sprchy, ktorá taktiež naštartuje srdcovo-cievny systém a podporí imunitu. Okrem toho sa začnú vyplavovať aj hormóny šťastia, zvyšuje sa kreativita a výkonnosť. Spoločne s hlbokým dýchaním sa zlepšuje sústredenosť. Postupne dobu pôsobenia studenej vody zvyšujeme, tak ako nám telo umožní.

Pravidelným otužovaním ďalej dochádza k zníženiu zápalových procesov v tele a k lepšiemu prekrveniu celého tela.

Dýchanie

Dýchanie je dej, ktorý prebieha neustále a nemusíme mu venovať pozornosť. Avšak mnohí z nás dýchajú povrchne, plytko, a tak si z dýchania neberieme všetko, čo sa nám pre zdravie ponúka.

Je viacero spôsobov, ako pomocou dýchania zlepšiť svoje zdravie. Pri hlbokom plnom dýchaní sa okysličuje organizmus, znižuje sa únava a miera stresu. Hlboké precítené dýchanie má blahodarný vplyv po fyziologickej i psychickej stránke.

Správna dvojica pre zdravie

Spojenie otužovania a správneho dýchania môže v našom živote spôsobiť krásne zmeny. Mnohí ľudia, ktorí podľahli čaru chladu a dychových cvičení hovoria o ústupe migrén, celkovom zvýšení energie, zrýchlenom metabolizme a následne úbytku hmotnosti, či zlepšení astmy. V neposlednom rade vám toto všetko pomôže ľahšie zvládať výzvy a stresové situácie, pretože sa stanete psychicky odolnejším. Wim Hofova metóda je zaujímavou cestou, ktorá stojí za povšimnutie. Ak vás zaujíma viac, môžete siahnuť po jeho knihe alebo si pozrieť rôzne videá, kde nájdete všetky potrebné informácie. Tí, ktorí chcú ísť ešte hlbšie, môžu absolvovať kurzy Wim Hofovej metódy, ktoré sú dostupné aj u nás na Slovensku.