Je relaxačná hudba liek?

Príjemná hudba hrajúca v prostredí masážneho salónu, wellnesu, alebo pri cvičení je už takmer tradíciou. Ide však len o zvyk, alebo o nezanedbateľnú súčasť relaxu?

Poďme sa pozrieť na pár faktov o hudbe samotnej. Vedecky je dokázané, že hudba vyvoláva v našom mozgu pocit radosti, smútku a túžby. Ovplyvňuje priamo naše pocity, čo sa výrazne odzrkadľuje podľa nálady, ktorú v nás umocní.

Pre správne naladenie sa, je dôležité vybrať správny druh hudby. Istotne poznáte ľudí, ktorí radi „relaxujú“ počúvaním rapu, techna, alebo ľudoviek. Každý má svoj vkus, všakže 🙂 . Mnoho ľudí si neuvedomuje, ako dôležitá je hudba hrajúca v pozadí spievaného textu. Práve tá ovplyvňuje naše emócie omnoho viac, ako text samotný.

Rozhodujúcim faktorom je harmonickosť hudby. Harmonickú hudbu spoznáte jednoducho. Nie, nie ste divní ak si občas zaspievate, alebo zatancujete do rytmu. Jej rytmus je podobný intenzite tlkotu srdca, hudba v pozadí ľahká a príjemná. Naopak, silné údery (basy), náhle zmeny tempa a tónov sa tejto intenzite vyhýbajú a pôsobia na nás negatívne.

Počúvaním obľúbenej hudby vzniká v mozgu endorfín, teda hormón, ktorý Vás doslova nakopáva, poskytuje pocit eufórie a šťastia. Samozrejme, ako to však súvisí s relaxačnou hudbou? Jednoducho. Rozdiel medzi štandardnou päť minútovou skladbou od obľúbeného interpreta a relaxačnou hudbou trvajúcou súvisle i pol hodiny je obrovský. Čím viac sa započúvate do harmonickej melódie hudby, tým viac sa znižuje hladina adrenalínu (stresového hormónu). Vaše telo sa dokonale uvoľní. Počas počúvania máte práve z tohoto dôvodu pocit vnútorného pokoja, vyrovnanosti, zabúdate na starosti, zažívate nevšedné uvoľnenie, prísun kreativity a harmóniu. Vnútorný pokoj je základom kvalitného a vyrovnaného života.

Relaxačná hudba vychádza väčšinou z nástrojov pochádzajúcich z ďalekej Indie, Číny, prípadne blízkeho východu. Ide o nástroje paixiao, pipa, guzheng, gaohu, v skladbách sú použité i naturálne zvuky tečúcej vody, vetra, spev vtákov a iných zvukov prírody.  Človek sa cíti ako v centre diania, myseľ upustí od starostí a telo sa uvoľní. Pre terapiu skvelý nástroj na podporenie skvelého účinku 🙂 .