Týmto Vám pomôže správne dýchanie

Možno Vám príde ako z iného sveta článok na tému dýchanie. Viete však, aké je dôležité pre správnu činnosť tela? Nesprávnym dýchaním nie je využívaná plná kapacita pľúc, bunky nie sú zásobované kyslíkom tak ako by mali byť. Dochádza k ich rýchlejšiemu opotrebeniu, sú viac citlivé na okolité vplyvy a rýchlejšie stárnu.

V dnešnej uponáhľanej dobre sa mnoho ľudí nad dýchaním nezamýšľa. Dôležitú úlohu však zohráva pri správnom fungovaní celého tela. Nie len pri cvičení, ako si mnoho ľudí myslí. Sústredené dýchanie dokáže efektívne potlačiť stres, koncentrovať Vašu myseľ i telo, znižuje tlak a pomáha k celkovému uvoľneniu a odstráneniu nepohody.

Postup, na ktorý zabúdame

Pri dýchaní často zabúdame na najzákladnejšie pravidlo, dýchanie nosom. Dôvod pre dýchanie nosom je jednoduchý. Pri dýchaní nosom sa filtrujú v nose nečistoty, ktoré tak neprechádzajú až do pľúc. Dýchaním ústami práve tieto nečistoty ako prach, alebo neviditeľné zložky prechádzajú priamo do pľúc a môžu sťažiť dýchanie.

Dýchanie v rámci relaxu

Byť maximálne uvoľnený je najlepší spôsob, ako byť pripravený pre dýchanie do brucha, nie len do pľúc. Pri kontrolovanom dýchaní je najvhodnejšie si raz denne vyhradiť 5-10 minút v čase, kedy Vás nikto nebude vyrušovať. Ľahnite sa a poďme sa sústrediť na dýchanie 🙂 Dajte si však pozor na to, aby ste nemali brucho zbytočne stiahnuté napríklad opaskom.

Budeme trénovať veľmi jednoduché dýchanie do brucha. Cieľom je regenerácia, využitie čo najväčšieho objemu pľúc a uvoľnenie stresu, ktorý sa na Vás nalepí doslova kdekoľvek.

Uvoľnite telo a poďte cvičiť

Pri uvoľnenom tele si priložte jednu ruku na brucho a druhú na hruď. Koncentrovaným plynulým dychom vdýchnite čo najviac vzduchu. Brucho sa Vám začne postupne nafukovať, až kým nebude nafúknuté viac ako hruď a voľná kapacita Vašich pľúc takmer na nule. Následne pomaly a plynule vydýchnite. Postup opakujte s individuálnymi prestávkami spomenutých 5-10 minútiek denne.

Tento spôsob dýchania nazývame brušné dýchanie, pretože orgány sú stlačené hrudným košom a následne opäť po výdychu uvoľnené. Brušné dýchanie je vnímané ako také malé vnútorné cvičenie.

Benefity

Pravidelným koncentrovaným dýchaním do brucha sa Vám trvalo zníži krvný tlak, tep srdca a zároveň sa pri každom cvičení ukľudníte 🙂